مد و فشن

آیا پوشیدن کفش های پاشنه بلند می تواند باعث ایجاد انحراف شست پا شود؟

109

پا کردن کفش پاشنه بلند باعث میشود قد شما به میزان قابل توجهی بلند دیده شود و همین  مزین بر علت میشود تا شما هنگامی که به مراسم ومجالس دعوت میشوید برای بالابودن حس اعتماد به نفستان ترغیب به پوشیدن کفش پاشنه بلند شوید . درست است که پوشیدن کفش پاشنه بلند حس اعتماد به نفس شما را بیشتر میکند و باعث میشود که در مجالس و مهمانی ها قد بلند تر خوش لباس تر و شیک تر به نظر برسید  اما نکته منفی ماجرا جایی است که  این کفش های پاشنه بلند ضررهای بیشماری را برای کمر و پاهای شما به همراه دارد و ممکن است عوارض فیزیکی جبران ناپذیری رو برای شما به ارمغان  بیاورد . طبق آمار ها و نظر سنجی های میدانی اکثر افرادی که از کفش پاشنه استفاده میکنند  از درد و مشکلاتی در ناحیه های کمر، ساق پا و کف پا رنج میبرند . در کنار این عوارض  استفاده طولانی مدت از کفش های پاشنه بلند باعث ایجاد تغییرات ساختاری در انگشتان پا میشوذ . علت هم این است که اصولا کفش های پاشنه بلند در قسمت انتهایی خود عرضشان کم شده و باعث میشود تا انگشت های پا به یکدیگر فشار اورده و در نتیجه باعث انحراف در شست پا بشوند .

تاثیر کفش پاشنه بلند در انحراف شست پا

از نکات درد آور دیگری که از پوشیدن کفش های پاشنه بلند میتوان به آن اشاره کرد تاثیر آن بر روی نحوه راه رفتن و عدم حفظ تعادل میباشد . که در ادامه روند تاثیر این کفش ها را بر روی قسمت های حساس پا را خدمتتان توضیح خواهیم داد .

پوشیدن کفش پاشنه بلند باعث میشود  قوزک پای شما به سمت پایین خم  بشود . این حرکت باعث میشود فشار زیادی را بر روی پنجه پا وارد شود و تعادل بدن بهم بریزد و در نهایت منجر به انحراف شست پا می شود .

هنگاه فشار بر روی پنجه پا بدن به طور ناخودآگاه نیم تنه پایین را به سمت جلو خم کرده و نیمه بالایی بدن برای جبران آن به عقب خم می شود. در نتیجه توازن بدن از بین رفته و بدن در حالتی نامزون و ناراحت قرار میگیرد . هرچه پاشنه بلند تر باشد این ضایعه تعادل نیز بیشتر بهم میریزد .

در هنگام راه رفتن عادی الگوریتم بدن جوری عمل میکند که ابتدا پاشنه پا، سپس پنجه و درنهایت انگشتان بر روی زمین قرار می گیرند. این در حالی است که هنگام پوشیدن کفش پاشنه بلند این الگو عکس میشود یعنی ابتدا انگشتان و پنجه بر روی زمین قرار میگیرند که این یعنی  فشار زیادی به پنجه و انگشتان وارد شده  و این فشار انحراف انگشتان پا را در بر دارد . پوشیدن کفش پاشنه بلند باعث میشود که حرکت نرم و روان پا انجام نشود درنتیجه برای جبران این وضعیت عضلات لگن مجبور به تحمل فشار بیشتر برای جلو راندن بدن میشوند . به علاوه زانو نیز در وضعیت فلکشن شدیدتری قرار میگیرد وباعث تحمیل فشار زیادی به اطراف زانو میشود .

همانطور که در بالا ذکر شد که هرچه ارتفاع پاشنه کفش بیشتر باشد، آسیب های آن نیز بیشتر خواهد شد.

قوس سی شکلقسمت پاینی کمر اصولا به عنوان قسمتی که انرژی را جذب میکند شناخته میشود .  این بخش از بدن با جذب انرژی تنش وارد بر ستون فقرات و لگن که ناشی از وزن بدن است را کاهش می دهد. از عوارض دیگر پوشیدن کفش پاشنه بلند این است که باعث می شود که این قوس در کمر از بین رفته و باعث ایجاد فشار زیاد بر لگن و ستون فقرات شود .

شاید ندانید ولی طبق اعلام سازمان نظام پزشکی کشور آرتروز زانو در خانم ها شیوع بیشتری نسبت به آقایان دارد. یکی از دلایل مهم آن را می توان استفاده و مصرف بالای کفش های پاشنه بلند در بین بانوان دانست .

استفاده بیش از حد در زمان های طولانی کفش پاشنه بلند باعث میشود که استخوان درشت نی ساق زانو  برای ایجاد حفظ تعادل بدن به سمت داخل بچرخدو باعث اعمال فشار بر زانو شود.

کفش مناسب انحراف شست پا

کفش مناسب برای انحراف شست پا، کفش های پنجه پهن از چرم منعطف با پاشنه کم از 3 تا 4 سانتی متر برای زنان و 2 سانتی متر برای مردان انتخاب کنید. به عنوان مکمل، برای جلوگیری از بدتر شدن انحراف شست پا، انعطاف پذیری مفصل بونیون را با برخی تمرینات منظم حفظ کنید.

وقتی کفش پاشنه بلند بر پا دارید کف پای شما  رو به پایین قرار می گیرد در نتیجه  فشار زیادی به قسمت پنجه و انگشتان پا وارد می شود. هرچه  پاشنه بلند تر باشد، این فشار نیز به مراتب بیشتر خواهد شد .

همانطور که گفتیم پوشیدن کفش پاشنه بلند باعث می شود که انگشتان پا تحت فشار جاذبه در فضای محدودی در کنار هم سفت قرار بگیرند که باعث ایجاد انحراف در انگشتان پا به خصوص شست پا میشود . حتی در مورد کفش هایی که محل انگشتان آن ها بازتر است نیز فشار وارد شده بر انگشتان و پوست پا موجب بروز معضلاتی چون تاول، پینه و میخچه پا می گردد.

سخن پایانی

در پایان این نکته رو بهتون یاد اوری میکنیم که پاهای شما قلب دوم شما میباشند پس توصیه ما به شما این است که در انتخاب کفش مناسب و راحت بیشترین دقت را به خرج داده و تا جای ممکن از پوشیدن کفش های تنگ و اذیت کننده با پاشنه های بسیار بلند خودداری کنید. این کفش ها توازن طبیعی بدن شما را تغییر داده و مشکلات بسیاری را  در درازمدت برای شما ایجاد می کنند. یادتان باشد که دنباله روی از مد و فشن روز و به هیچ وجه ارزش سلامتی شما را ندارد و بنابراین همواره در اولویت نخست باید راحتی کفش را در انتخاب خود مد نظر قرار دهید.

شما می توانید برای خرید کتونی اسپرت و طبی با کیفیت درجه یک و قیمت های باورنکردنی روی لینک کلیک کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *