تفاوت کتونی های مخصوص پیاده روی و کتونی های مخصوص دویدن چیست؟

پیاده روی برای مردم به خصوص برای  جامعه مسن یا ورزش کردن در پارک ها که روزانه تعداد زیادی از مردان و زنان را میبینیم  بیشتر حکم  یک فعالیت تفریحی برایشان دارد که بیشتر اوقات خود را به آن می پردازند . در این بین افراد بسیاری نیز هستند که برای تناسب اندام خود و یا به دلایل بینپماری و توصیه های پزشکی به طور منظم و روزانه به دویدن پیاده روی و سایر ورزش ها میپردازند . تفاوت کتونی های مخصوص پیاده روی و کتونی های مخصوص دویدن چیست؟

اکثر ماها جزو آن دسته از افرادی میباشیم که که بخشی از برنامه روزانه خود را به پیاده روی و ورزش های طولانی مدت اختصاص داده ایم پس قطعا در همین راستا برای بهبود کیفیت فعالیت ورزشی خود نیاز به کفش متناسب با فعالیت خود داریم . پس باید فرق بین کفش مخصوص پیاده روی و کفش اختصاصی رانینگ و دویدن را بدانیم تا در خرید کفش انتخاب مناسبی داشته باشیم .

یکی از نکات مهمی که متاسفانه دوندگان سطح بالا و حرفه ای  زیاد به آن اهمیت نمیدهند این است که نباید برای فعالیت خود از کفش پیاده روی استفاده کنند چون به طور کلی ساختار این کتونی ها سفت و سخت و غیر قابل انعطاف هست و در طولانی مدت مشکلات متعددی برای ورزشکار به وجود می آورد  در حالی که یک دونده به یک کتونی منعطف و نرم نیاز دارد. برای مشاهده انواع کتونی ورزشی با قیمت های متنوع روی لینک کلیک کنید.

تفاوت کفش پیاده روی و دوین

افرادی که به منظور تناسب اندام روی به ورزش های باشگاهی نیز می آورند بهتر است از کتونی های پیاده روی استفاده نکنند و روی به کتونی های مخصوص رانینگ ترینر بیاورند .

کتونی های مخصوص رانینگ و دویدن چند منظوره میباشند و متخصصان و طراحان این کتونی ها با توجه به نیاز ورزشکاران نسبت به درجه انعطاف پذیری ، ارتفاع پاشنه ، ثبات و لایه های رویه و زیرسازی ، کتونی های مختلفی را به تولید میرسانند . اما در تولید کتونی های پیاده روی اغلب از تکنولوژی خاصی استفاده نمیشود و بیشتر هدف از تولید آن ها راحتی افراد هنگام پیاده روی مد نظر قرار میگیردگرچه که این کتونی ها برای پیاده روی های کوتاه مدت و تفریحی با سرعت کم مناسب هستند اما قطعا برای تناسب اندام و ورزش های حرفه ای به کتونی هایی منعطف تر و سبک تری نیاز دارید .

اگر بخواهیم به طور حرفه ای و مختصر تر به تفاوت این 2 مدل کتونی بپردازیم باید به چندین نکته اشاره کنیم که مهمترین آنها زیره کتونی میباشد .

کتونی رانینگ چیست؟

کتونی های رانینگ و مخصوص دویدن به  زیره سازی لایه های بیشتری نسبت به کتونی های پیاده روی دارد  زیره هنگام دویدن سنگین حدود 3 برابر وزن ورزشکار به زمین فشار وارد میشود این در حالی است که هنگام پیاده روی معمول این فشار تنها 1.5 برابر است پس نقش لایه های زره برای دونده بسیار مهم میباشد .

پس با توجه به فشاری که دونده به زیره کتونی خود وارد میکند ، کیفیت  زیرسازی کتونی در پاشنه پا و کف و جلوی بسیار مهم است به همین خاطر در کتونی های مخصوص دویدن از تکنولوژی زیرسازی هوا استفاده می شود. اما برای تولید کتونی های پیاده روی نیازی به زیرسازی اضافی در بخش کف و جلویی کتونی نبوده و یک زیر سازی تک لایه  در ناحیه پاشنه جهت کاهش اصطکاک کافی میباشد .

اما زیر سازی اضافه کتونی اسپرت نکته ای منفی نیز دارد و آن افزایش قابل توجه کتونی میباشد این مقدار وزن اضافه باعث کند شدن حرکت دونده می شود .

پس توصیه ما بله شما این است که اگر به منظو تناسب بدن ورزش میکنید و دونده حرفه ای نیستید از کتونی های سبک که در عین حال زیرسازی مناسب برای پیاده روی داشته باشد استفاده کنید تا بعد از پیاده روی های طولانی دچار درد و ناراحتی در ناحیه پا نشوید .

بنابراین به این نتیجه میرسیم که اگر قصد پیاده روی در مسافت های بیش از 10 کیلومتر در یک زمان را دارید باید از کتونی های زیرسازی شده مخصوص دویدن استفاده کنید .

نکته بعدی در تفاوت کتونی پیاده روی و کتونی مخصوص دویدن پاشنه کتونی میباشد .

کتونی های مخصوص دویدن به گونه ای طراحی شده اند که ثبات و تعادل دونده از طریق پاشنه تو کا ر خود کتونی تامین بشود .

تاثیر ارتفاع پاشنه کتونی دویدن و کتونی پیاده روی

به طور کلی ارتفاع مناسب پاشنه کتونی های دویدن با توجه به این که دونده ابتدا کدام قسمت کف پایش را روی زمین می گذارد تعیین می شود. اگر فرد ابتدا پاشنه را روی زمین می گذارد نیاز به پاشنه اضافی نیست اما در صورتی که ابتدا با کف جلویی پا به زمین ضربه می زند باید از کتونی های با پاشنه بلند تر استفاده کند .

اما با توجه به این که هنگام پیاده روی ، معمولا افراد ابتدا پاشنه پای خود را روی زمین می گذارد برای کتونی های پیاده روی نیازی به استفاده از پاشنه توکار بلند ندارند .

افرادی که به دنبال کتونی مناسب برای پیاده روی های منظم و طولانی هستند از کتونی های مخصوص دویدن با کمترین مقدار تفاوت بین پاشنه پا و پنجه استفاده کنند. این تفاوت که معمولا با واحد میلی متر بیان می شود برای پیاده روی باید کمتر از 8 میلی متر باشد، اگرچه اندازه های 4 میلی متر و کمتر از آن ترجیح داده می شود .

نکته دیگری که بید درباره پاشنه ها گفت این است که کتونی های مخصوص دویدن پاشنه های پهنی دارند تا تعادل مورد نیاز دوندگان هنگام ضربه زدن به زمین با پنجه یا بخش میانی کف پا تامین شود. کفش های تریل رانینگ (دویدن در طبیعت، کوهستان و مکان های غیر از جاده و زمین مسطح) نیز معمولا پاشنه های پهن دارند . نظر متخصصان این است که افرادی که به منظور تناسب اندام پیاده روی می کنند نباید از کفش های پاشنه پهن استفاده کنند زیرا هنگام پیاده روی معمولا با پاشنه پا به زمین ضربه زده و پاشنه پهن باعث ایجاد مشکل در قدم زدن می شود. در این افراد استفاده از پاشنه ثانویه زیر پاشنه اصلی بهتر از پاشنه پهن یا پاشنه توکار می باشد .

نکته سوم رویه های کتونی میباشد . کتونی های مخصوص دویدن و پیاده روی هر دو باید به اندازه کافی انعطاف پذیری داشته باشند. برای تست انعطاف پذیری کافیست پنجه کفش را به سمت پایین فشار بدهید . خم میشود که کتونی در

بسیاری از کتونی های دوندگی طوری طراحی شده اند که در قسمت قوس یا وسط کتونی بیشترین انعطاف پذیری را داشته و خم شوند اما برخی از انواع آن ها نیز در قسمت پنجه منعطف تر بوده و خم میشوند . کتونی های مناسب پیاده روی تناسب اندام باید در قسمت پنجه منعطف باشند زیرا این افراد با پنجه پا روی زمین فشار وارد می کنند. کفش هایی که از ناحیه قوس وسط خم می شوند برای پیاده روی مناسب نمی باشند .

کتونی های کنترل حرکت و کفش های با ثبات بیشتر معمولا انعطاف پذیری کمتری دارند زیرا طراحی آن ها با هدف جلوگیری از تحرک بیش از حد پاها داخل کتونی انجام شده است. به همین دلیل دوندگان که نیاز به کنترل حرکت دارند باید از انعطاف پذیری کفش خود صرف نظر کرده و کفش هایی مناسب شرایط فیزیکی و پزشکی خود استفاده کنند .

این را بدانید که کتونی های رانینگ (دویدن) و ترینینگ شباهت های زیادی با هم دارند اما از نظر انعطاف پذیری و ارتفاع پاشنه با هم متفاوت می باشند .

کتونی های دویدن برای حرکاتی که پاشنه تا پنجه پا را درگیر می کند طراحی شده و با توجه به شیوه دویدن فرد و برای ایجاد زیرسازی و تکیه گاه مورد نیاز، ممکن است دارای پاشنه باشد

در حالی که کتونی های ترینینگ برای حرکات چند جهته طراحی شده است، کف این کتونی ها مسطح تر است تا انعطاف لازم برای انجام حرکات مختلف ورزشی به فرد داده شود و معمولا سبک وزن هستند تا انجام حرکات راحت تر باشد .

بخش رویه کتونی های رانینگ اغلب سبک وزن و دارای منافذ ورود هوا هستند در حالی که کتونی های ترینینگ رویه ضخیم ، مستحکم و با کیفیت بالا دارند .

در کتونی های رانینگ معمولا بخش میانی کف کتونی دارای زیرسازی نرم می باشد در حالی که کف میانی کتونی های ترینینگ معمولا محکم است تا از طیف وسیعی از حرکات ورزشی پشتیبانی کند 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *